+0086 135 6738 5757

Berita.
Yitai Mengait

Kami berdedikasi untuk membangunkan dan mengeluarkan fabrik mengait dari awal lagi.

Penyumberan Kain Rajut Prestasi: Panduan Pembeli untuk Pengilang Pakaian

2026-11-04

Kebanyakan pertikaian mengenai fabrik rajutan prestasi diselesaikan melalui laporan ujian, bukan dengan perasaan tangan. Saling kunci 180 GSM yang menyarung dengan betul di dalam bilik sampel masih boleh gagal AATCC 135 selepas tiga pencucian rumah, melebihi jalur perubahan dimensi tambah atau tolak 5 peratus atau pulih terlalu perlahan untuk memenuhi had pertumbuhan yang ditulis ke dalam pek teknologi. Tiada satu pun daripada kegagalan itu kelihatan pada penyangkut, dan kesemuanya muncul selepas meja pemotongan telah dilakukan.

Pengeluar pakaian membayar untuk jurang itu dua kali: sekali dalam ukuran meter yang ditolak, dan sekali lagi dalam pakaian yang melorot di lutut, bersinar di tempat duduk atau pil di bawah tali beg galas selepas sepuluh dipakai. Keputusan yang menentukan keputusan dibuat sebelum gulungan pukal pertama dikait, dan hampir kesemuanya muat pada satu helaian spesifikasi.

Betulkan spesifikasi sebelum anda meluluskan sampel

Fabrik rajutan prestasi hendaklah dikunci kepada sekurang-kurangnya enam parameter yang boleh diukur sebelum kilang memetik padanya: jisim seunit luas, komposisi gentian, regangan dan pemulihan, pengurusan kelembapan, kestabilan dimensi dan ketahanan warna. Hand feel dan drape adalah hasil daripada nombor tersebut, bukan kualiti bebas yang boleh dinilai sendiri.

Definisi
Rajutan prestasi ialah tekstil rajutan pakan atau ledingan yang direka bentuk terhadap sasaran fungsi yang boleh diukur, seperti pengangkutan lembapan, pemulihan regangan, pengawalan haba atau perlindungan ultraungu, dan bukannya terhadap penampilan sahaja. Tapak rajutan pakan termasuk jersi tunggal, rusuk, interlock, pique dan mesh; asas rajutan meledingkan termasuk triko dan mesh rajutan meledingkan.

Jadual di bawah menyenaraikan semakan yang paling kerap memutuskan sama ada penghantaran pukal diterima atau dituntut. Setiap baris boleh ditulis ke dalam pesanan pembelian sebagai satu baris.

Parameter spesifikasi teras untuk fabrik rajutan prestasi, dengan sasaran pakaian aktif biasa dan kaedah ujian yang mengesahkan setiap satu.
Parameter Sasaran biasa Kaedah rujukan
Jisim per unit luas 140 hingga 280 GSM, ditetapkan mengikut penggunaan akhir ISO 3801 atau ASTM D3776
Komposisi serat 12 hingga 22 peratus elastane dalam rajutan regangan empat hala ISO 1833
Regangan dan pemulihan Pemanjangan 60 hingga 120 peratus, pertumbuhan di bawah 5 peratus selepas 30 minit ASTM D4964
Pengurusan kelembapan Kadar pengangkutan dan pengeringan sehala melebihi garis asas yang dipersetujui AATCC 195
Kestabilan dimensi Dalam tambah atau tolak 3 hingga 5 peratus selepas tiga kali pencucian AATCC 135 atau ISO 6330
Ketahanan warna Darjah 4 atau lebih baik untuk mencuci dan berpeluh ISO 105-C06 dan ISO 105-E04
Pilling dan lelasan Gred 4 pada 2,000 gosok untuk bingkap dan pakaian pasukan ASTM D4970 atau ISO 12947
3 hingga 5%
Perubahan dimensi yang diterima oleh kebanyakan jenama selepas tiga kali cucian di rumah di bawah AATCC 135 dan ISO 6330. Jalur yang lebih lebar bukanlah harta kain, ia adalah kecacatan pakaian yang ditunda kepada pengguna.

Biarkan struktur bersatu menentukan mod kegagalan

Struktur bersatu membetulkan mod kegagalan sebelum adunan gentian dipilih: pada berat yang sama, interlock dan tulang rusuk 2x2 memegang bentuk lebih baik daripada jersi tunggal, manakala jaringan berventilasi lebih baik daripada kedua-duanya dan membawa kekuatan pecah yang kurang.

Jersi tunggal, mesh dan pique

  • Dibentuk pada satu katil jarum, jadi muka dan belakang berbeza dan memotong tepi bergulung ke dalam
  • Pemanjangan tertinggi pangkalan biasa, digunakan untuk 120 hingga 160 gasing latihan GSM dan pelapik
  • Mesh menambah pengudaraan kejuruteraan; sahkan kekuatan pecah kepada ASTM D3786 sebelum menggunakan mesh ringan dalam haus mampatan
  • Pique menyembunyikan halangan dan mengekalkan tekstur permukaan dalam bahagian atas rajutan gaya polo

Interlock, rusuk dan triko

  • Dibentuk pada dua katil jarum dengan muka dan belakang yang seimbang, jadi tepi terletak rata
  • Biasa 180 hingga 260 GSM untuk bingkap, jersi pasukan dan seluar yoga
  • 2x2 rusuk memberikan regangan sisi tertinggi dan biasanya dikhaskan untuk manset, kolar dan ikat pinggang
  • Triko rajutan meledingkan memberikan kawalan dimensi yang lebih ketat pada berat rendah, yang sesuai dengan pakaian renang dan pelapik

Struktur ialah tuil termurah yang ada. Mengalihkan program legging daripada jersi tunggal kepada saling mengunci pada 200 GSM yang sama menghilangkan keriting tepi dan meningkatkan pemulihan, tanpa mengubah kos gentian sekilogram.

Minta tolok mesin, konfigurasi katil jarum dan lebar siap dalam mesej yang sama dengan harga. Kilang yang tidak boleh memetik tolok ialah memetik keluarga kain, bukan kain.
PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 Lihat Produk →

Pemilihan campuran menetapkan siling keselesaan

Nilon dengan elastane kekal sebagai lalai untuk pakaian aktif regangan tinggi kerana nilon memberikan tangan yang lebih lembut dan rintangan lelasan yang lebih baik pada peratusan elastane yang sama, manakala poliester dengan elastane lebih cepat kering, mengekalkan warna yang lebih baik dalam air berklorin dan kos yang lebih rendah bagi setiap kilogram.

12 hingga 22%
Kandungan elastane tipikal bagi rajutan regangan empat hala
80/20
Nilon dan elastane, pembinaan bingkap yang paling biasa
500 hingga 700%
Pemanjangan gentian elastane itu sendiri boleh dicapai sebelum pecah
Lapisan asas mampatan
22%
Legging yoga
20%
Pakaian renang dan pakaian pantai
18%
Jersi sukan berpasukan
12%
Seluar dalam
8%
Jalur elastane indikatif ditulis ke dalam pek teknologi mengikut penggunaan akhir. Sahkan terhadap laluan pembinaan dan penamat tertentu sebelum siasatan keluar.

Elastane ialah bahagian terkecil adunan mengikut berat dan bahagian risiko terbesar. Melebihi kira-kira 22 peratus elastane, regangan tambahan menambah pemulihan yang sangat sedikit dan mula meningkatkan daya mampatan, yang kelihatan sebagai ketidakselesaan dalam legging yang dipakai lama dan sebagai kos bahan yang lebih tinggi. Pemulihan lebih bergantung pada struktur bersatu, tetapan haba dan laluan kelonggaran berbanding peratusan elastane sahaja.

Poliester kitar semula dan poliester kationik menukar laluan pencelupan dan bukannya profil keselesaan: pewarna benang kationik kepada warna dalam pada suhu yang lebih rendah, dan peralihan bahan suapan kitar semula kos dan pensijilan berfungsi lebih daripada ia mengalihkan rasa tangan.

Regangan dua hala sudah cukup untuk rajutan berwajah tenunan dan puncak musim panas. Regangan empat hala diperlukan apabila pakaian mesti dilanjutkan ke kedua-dua arah, seperti dalam bingkap, bahagian atas mampatan dan pakaian renang.
HIGH STRETCH NYLON FABRIC HT928 FABRIK NYLON REGANG TINGGI HT928 PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 Lihat Produk →

Bina rancangan ujian ke dalam pek teknologi

Luluskan pukal terhadap kaedah yang dinamakan dan bukannya kata sifat: AATCC 135 untuk perubahan dimensi selepas pencucian, ASTM D4964 untuk regangan dan pemulihan, AATCC 195 untuk pengurusan kelembapan, ISO 105-C06 untuk tahan warna basuh dan ASTM D5430 untuk pemeriksaan fabrik empat mata.

Rendaman makmal dan kelulusan tangan
Lima hingga tujuh hari. Sahkan warna di bawah pencahayaan D65 dengan spektrofotometer dan tetapkan toleransi perbezaan warna 1.0 atau lebih ketat sebelum penurunan pertama diserahkan.
Sampel yardage
Tiga puluh hingga lima puluh meter setiap warna, dihasilkan pada tolok mesin dan lot benang yang sama yang dirancang untuk pengeluaran pukal, ditambah dua meter dikekalkan sebagai rujukan tertutup.
Juruterbang mewarna dan menamatkan larian
Peringkat di mana tetapan haba, pemadatan dan stenter ditetapkan. Minta laporan ujian pihak ketiga daripada larian ini, bukan daripada sampel tangan yang dihasilkan pada baris yang berbeza.
Pengeluaran pukal dengan pemeriksaan sebaris
Gunakan penggredan empat mata di bawah ASTM D5430 pada kedua-dua greige dan peringkat siap, jadi variasi lebar dan garisan jarum ditangkap sebelum penamat menyembunyikannya.
Pemeriksaan akhir dan sampel yang disimpan
Periksa pakaian di AQL 2.5 untuk mengesan kecacatan besar dan tutup sampel yang tertahan bagi setiap lot pewarna terhadap piawaian yang diluluskan.

Garis jarum, jalur teduh dan variasi lebar menyumbang kebanyakan tuntutan yang dibangkitkan selepas percubaan perintis. Yang paling biasa kecacatan yang terdapat pada fabrik rajut regangan empat hala borong didokumenkan bersama dengan peringkat pemeriksaan di mana setiap satu harus ditangkap.

Penggredan empat mata memberikan 1, 2, 3 atau 4 mata penalti bagi setiap kecacatan mengikut panjangnya. Gulungan yang melebihi 20 mata setiap 100 ela persegi harus ditolak sebelum ia mencapai meja hamparan.

Tuntutan kemampanan memerlukan dokumen di belakangnya

Kandungan kitar semula perlu dikesan dan bukannya ditegaskan: Piawaian Kitar Semula Global dan Piawaian Tuntutan Kitar Semula kedua-duanya memerlukan pensijilan rantaian jagaan daripada pengitar semula hingga ke fabrik siap, manakala Piawaian Oeko-Tex 100 meliputi bahan terlarang dan bukannya kandungan kitar semula.

Tuntutan kitar semula tanpa sijil transaksi adalah liabiliti, bukan titik jualan.

Laporan Pasaran Bahan Textile Exchange telah menjejaki poliester kitar semula pada hampir 15 peratus volum gentian poliester global dalam tahun-tahun pelaporan kebelakangan ini, yang bermakna pembeli kini mempunyai bekalan layak yang mencukupi untuk menuntut kertas kerja. Simpan empat dokumen ini dengan setiap pesanan:

  • Sijil transaksi GRS atau RCS yang meliputi lot dan pembekal tertentu
  • Nombor sijil Oeko-Tex Standard 100 untuk fabrik siap
  • Kandungan kitar semula dinyatakan sebagai peratusan berat, setiap kualiti fabrik dan bukannya setiap pesanan
  • Pengesahan bertulis sama ada bahan mentah kitar semula dihasilkan secara mekanikal atau kimia
100% POLYESTER 150GSM 170CM HONEYCOMB RECYCLED POLYESTER FABRIC HT1317 100% POLYESTER 150GSM 170CM SARANG MADU KAIN POLIESTER KITAR SEMULA HT1317 100% POLYESTER 150GSM 170CM SARANG MADU KAIN POLIESTER KITAR SEMULA - Tekstil Berprestasi Tinggi Mampan Lihat Produk →

Terma komersial yang menentukan margin

Harga, kuantiti pesanan minimum dan masa pendahuluan bergerak bersama-sama, kerana kumpulan minimum warna, saiz lot benang dan laluan penamat menetapkan ketiga-tiganya pada masa yang sama.

  • Minimum kumpulan warna untuk rajutan yang dicelup sekeping biasanya bermula pada 300 hingga 500 kg setiap warna setiap kualiti; di bawah angka itu, jangkakan surcaj atau lot pewarna yang dikongsi
  • Tanya berapa lot pewarna bagi satu pesanan akan menjangkau, dan simpan satu sampel yang disimpan dimeterai bagi setiap lot
  • Tambahkan 7 hingga 10 hari pada pesanan pukal pertama dalam kualiti baharu untuk kelulusan perintis dan pemulihan ujian pihak ketiga
  • Pemacu penamat berharga lebih daripada benang: pic, kalender, cetakan digital, cetakan foil dan laminasi setiap satu menambah laluan berasingan melalui kilang
  • Sahkan laluan kelonggaran secara bertulis, kerana pemadatan dan pra-pengecutan mengubah kedua-dua harga dan lebar yang boleh dicapai
Sebut harga terendah biasanya yang mempunyai parameter tertakrif yang paling sedikit. Bandingkan sebut harga pada helaian spesifikasi yang lengkap, jangan sekali-kali pada harga sekilogram sahaja.

Jawapan langsung untuk pasukan sumber

Berapa meter sampel yang perlu diminta oleh pengilang sebelum membuat tempahan pukal?

Minta 30 hingga 50 meter setiap laluan warna untuk percubaan potong dan jahit ditambah 2 meter disimpan sebagai rujukan tertutup, dan sahkan secara bertulis bahawa sampel itu berasal dari lot benang dan tolok mesin yang sama yang dirancang untuk pukal. Yardage yang dihasilkan pada tolok yang berbeza ialah ujian rasa tangan, bukan percubaan pengeluaran.

Apakah toleransi pengecutan yang realistik untuk rajutan 200 GSM?

Jangkakan tambah atau tolak 3 peratus untuk rajutan regangan empat hala yang kaya sintetik dan tambah atau tolak 5 peratus untuk adunan kaya kapas selepas tiga kali pencucian di bawah AATCC 135. Kilang yang menjanjikan pengecutan sifar biasanya memetik laluan penamat yang padat atau pra-santai, jadi tanyakan laluan mana dan harga kehilangan lebar yang datang bersamanya.

Adakah peratusan elastan yang lebih tinggi sentiasa meningkatkan pemulihan?

Tidak. Pemulihan dikawal oleh struktur bersatu, tetapan haba dan kelonggaran sama seperti kandungan elastane, dan lebih kurang 22 peratus elastane, regangan tambahan terutamanya meningkatkan daya mampatan dan kos. ASTM D4964 mengukur nombor yang penting: peratusan panjang tidak pulih selepas tempoh regangan dan rehat yang ditetapkan.

Dokumen manakah yang harus tiba dengan penghantaran pukal pertama?

Empat item: laporan ujian yang menamakan kaedah dan hasil yang diukur, sijil urus niaga GRS atau RCS apabila kandungan kitar semula dituntut, nombor sijil Oeko-Tex Standard 100 dan sampel yang disimpan dimeterai yang diluluskan terhadap standard. Kehilangan mana-mana satu daripada empat menjadikan soalan teknikal menjadi pertikaian komersial.

6 cek
Komposisi, berat, pemulihan regangan, pengurusan lembapan, kestabilan dimensi dan ketahanan warna. Tentukan keenam-enam sebelum pesanan pembelian ditandatangani, dan rasa tangan akan menjaga dirinya sendiri.

Produk Ciri